Dekoratif Alanlar

Zeytin Toplama Zamanı 2021

zeytin-toplama-zamani

Zeytin ağacı zor şartlar altında bile yetişebilmesi ve az bir emekle müthiş bir zenginlik sunması sebebiyle tarih boyunca bir sürü uygarlığın sembolü olmuştur.  Her yıl ilkbaharın gelmesiyle Nisan ayında başlayan zeytin serüveni, Ekim-Aralık ayları içerisinde zeytinlerin toplanmasıyla son bulur. Zeytin renginin sırasıyla yeşil-mor-siyah renklere dönmesi zeytin toplama zamanının geldiği anlamına gelmektedir.  Zeytinin hasat edilme şekli ve zamanı zeytin kalitesinin büyük ölçüde etkilediğinden size bu yazıyı hazırladık. Gelin zeytin toplama zamanı 2021’de neler yapabiliriz görelim.

Bölgeden bölgeye değişmekle birlikte zeytin toplama genellikle Ekim ayında başlar ve Şubat ayına kadar devam edebilir. Zeytin çekirdeği yağ toplamayı bıraktığında sertleşir ve rengi mor-siyah renge döner. Bu süreçten sonra zeytini toplamak için zaman kaybedilirse zeytinin asit oranı yükselerek, hasat kalitesi büyük bir ölçüde düşer.

Zeytinin kullanım amacına uygun bir zeytin toplama zamanı 2021’de seçilmelidir. Hasat yöntemi olarak zeytine ve ağacına zarar verecek yöntemlerden kaçınmak için, en iyi yöntemlerden biri el ile hasat yapmak olacaktır. Zeytin toplanırken aynı zamanda ağacın özellikleri de dikkate alınmalıdır. Zeytin ağacının konumlanması, boyu, yaşı çok önemlidir.

Geleneksel yöntemlerle zeytin hasadı el ile toplama, sırıkla toplama ve sıyırıcı taraklar ile yapılır.  Makine ile hasat yöntemlerinde ise kullanılmak üzere çırpıcı ve gövde sarsıcı olarak iki çeşit makine vardır.

Zeytin toplama zamanı 2021 için uygun tarih seçilip hasat yapıldıktan sonra, zeytin dal ve yaprak parçalarından temizlenir. Toz ve topraktan arınması için yıkanır. Zeytinlerin bir kısmı sofraya gitmek üzere ayrılırken bir kısmı kırma ve ezme işlemiyle zeytin hamuru haline getirilir ve 40 dakika yoğurulur.  Bir ayırma hunisine doldurularak fraksiyonlarına ayrılır ve içerisinden zeytinyağı filtrelenerek hazır hale getirilir.

Koyu Yeşil

%40’lık Sera Filesi

6,00 / m2
✓ Sıcaklığı kontrol altında tutmak, güneşin zararlı etkilerini azaltmak ve gölgeleme için seralarda sıklıkla tercih edilir. ✓ Zeytin filesi, fındık filesi ve hasat filesi olarak meyve toplanmasında kullanılabilmektedir.
Koyu Yeşil

%40’lık Sera Filesi | Güçlendirilmiş Kenarlı

10,00 / m2
✓ Sıcaklığı kontrol altında tutmak, güneşin zararlı etkilerini azaltmak ve gölgeleme için seralarda sıklıkla tercih edilir. ✓ Zeytin filesi, fındık filesi ve hasat filesi olarak meyve toplanmasında kullanılabilmektedir.
Koyu Yeşil

%40’lık Sera Filesi | Premium Güçlendirilmiş Kenarlı

15,50 / m2
✓ Sıcaklığı kontrol altında tutmak, güneşin zararlı etkilerini azaltmak ve gölgeleme için seralarda sıklıkla tercih edilir. ✓ Zeytin filesi, fındık filesi ve hasat filesi olarak meyve toplanmasında kullanılabilmektedir.

Zeytin Toplama Filesi - Zeytin Toplama Zamanı 2021

İster geleneksel ister makine yöntemiyle hasat edilsin, zeytinler ağacın altına çakılan küçük kazıklar üzerine gerilmiş zeytin toplama filesi üzerinde toplanır. Yerden yükseltilen zeytin toplama fileleri sayesinde zeytin yere düştüğünde yaralanmaz ve ürün kalitesini asla kaybetmez.

Yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) adı verilen dayanıklı bir maddeden üretilen Zeytin toplama filesi, örgü yapısına sahiptir ve içerisindeki UV katkıları sayesinde güneşten etkilenmez ve solmaz.

Zeytin toplama zamanı 2021de özellikle zeytinliklerde kullanılan bu örgü fileler, %95, %75, %55, %40 örme sıklığında ister yere serilerek hasat için, ister yukarı asılarak gölgelendirme ve güneşten korumak için can kurtarıcısınız olacaktır. Bu çok amaçlı ve uzun süreli defalarca kullanıma imkan sağlayan zeytin toplama filesine isteğe bağlı olarak farklı en, boy ve güçlendirilmiş kenarlıklı olarak sahip olabilirsiniz.

Zeytin toplama filesini zeytin hasadı için kullandıktan sonra pek çok farklı alanda ister başka ürünleri toplamak için, isterseniz gölgeleme filesi olarak kullanabilirsiniz. Zeytin toplama filesi ile dilerseniz topladığınız meyve ve sebzeleri zarar görmeden kurutabilirsiniz.

Zeytin Toplama Zamanı 2021 – Zeytin Toplama Filesi Fiyat

Zeytin toplama filesi fiyatları ürünün en ve boy metrekare hesabıyla farklılık gösterir. Filenin bir diğer özelliği olan filenin gölgeleme oranı da  zeytin toplama filesi fiyatına etki edecektir, çünkü amacınıza göre 95lik gölgelik fiyat ve 40lık gölgelik fiyat arasında kafes farkı olacaktır. Özel talebinize göre ekstra olarak eklenebilecek kuşgözü ya da güçlendirilmiş kenar uygulamalarını da file fiyatını değiştiren özellikler arasında sayabiliriz.

Dileğiniz ne olursa olsun tüm file sistemlerinde yüksek kalite ve uygun fiyatı birlikte sunan Filexus File Sistemleri, her ihtiyacınıza ve bütçenize uygun üretim yapabilen son teknoloji baskı makineleri sayesinde hem yüzünüzü hem cebinizi güldürecek. Siz de Filexus avantajına sahip olmak isterseniz zeytin toplama filesi incelemek ya da diğer ürün çeşitlerimize göz atmak anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.