Dekoratif Alanlar

Zeytin Toplama Filesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

zeytin-toplama-filesi-nedir-ozellikleri-nelerdir

Zeytin toplama tülü, zeytin toplama örtüsü, tarım filesi, toplama filesi, hasat filesi, zeytin yaygısı, sera filesi olarak da bilinir. Zeytin toplama fileleri adından da anlaşılacağı üzere tarım alanlarındaki mahsulleri toplamak için kullanılan file uygulamalarıdır. Genel olarak bağ, bahçe ve tarım alanlarında hasat zamanı gelen ürünlerin toplanmasında kullanılır. Yere düşen mahsullerin zarar görmesini engellemek amacıyla tercih edilmektedir. Gelin şimdi biraz daha detaya inerek, “Zeytin toplama filesi nedir ve özellikleri nelerdir?” sorularını yanıtlayalım.

Zeytin Toplama Filesi Nedir?

Zeytin toplama filesi, yüksek yoğunluklu polietilenden (HDPE) üretilen, içeriğinde UV katkısı bulunan, örme yapıya sahip file sistemleridir. Bu filelerin  en yaygın olan kullanımı ise zeytin toplama ya da ürün toplama filesidir.

Özellikle zeytin bahçelerinde zeytin toplama dönemlerinde kullanılan bu fileler, yere serilerek kullanılabileceği gibi asılarak da tercih edilebilir. Uzun süreli kullanıma imkan tanıyan zeytin örtüleri, asılarak kullanılacaksa isteğe bağlı olarak güçlendirilmiş kenar uygulaması da yapılabilmektedir.

Zeytin Toplama Ağının Diğer Kullanım Alanları Nelerdir?

Zeytin toplama örtüsü pek çok farklı kullanım alanına sahip olsa da aslında temelde aynı amaç için kullanılmaktadır; ürün toplama! Genel olarak tarlalarda, bahçelerde ve bağlarda görmeye alışkın olduğumuz bu toplama örtüleri, sera filesi olarak farklı kullanım amaçlarına da sahip olabilmektedir. Örneğin gölgeleme sağlamak amacıyla, seralarda, bahçelerde, balkonlarda, otoparklarda, cafelerde ya da restoranlarda sıklıkla tercih edilebilir.

Zeytin toplama filesi, meyve ve sebzelerin kurutulması için de oldukça avantajlı bir üründür. Mahsulün yere serilerek kurutulmasını sağlarken, ürünlerin yerde zedelenmesini ve zarar görmesini de engellemeye yardımcı olur.

Zeytin Toplama Tülü Özellikleri Nelerdir?

Zeytin toplama filesinin özelliklerini ve avantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Ürün toplama fileleri yüksek yoğunluklu polietilenden üretildikleri için son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir.
 • İçeriğindeki UV katkısı sayesinde solma ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır.
 • Uzun ömürlü kullanım imkanına sahiptir.
 • Talebe bağlı olarak farklı örme sıklıklarına sahip olabilir.
 • Tekrar kullanım imkanı sunar, bu açıdan hem kullanışlı hem de ekonomik bir üründür.
 • Mahsullerin yere düşerek zarar görmesini ve zedelenmesini engeller.
 • Rüzgardan ve olumsuz hava koşullarından etkilenmez.
 • Kaliteli hava sirkülasyonu sağlar, böylece ürünlerin havasız kalmasını engeller.
 • Ürünlerin kalitesini korumaya yardımcı olur.
 • İş sağlığı ve güvenliği açısından da oldukça kullanışlı bir üründür.
 • Güneşin zararlı etkilerini absorbe eder.
 • Yırtılmaya karşı dayanıklı yapısı sayesinde her alanda gönül rahatlığıyla kullanılabilir.
 • İnşaat alanlarında kullanıldığı zaman da yüksekten düşen parçaların zemine düşmesini engeller
 • Seralarda ya da tarımsal alanlarda optimum iklimlendirme ortamı sağlar.
 • Tarımsal alanlarını kuş ya da zararlı böceklere karşı da korur.

Zeytin Toplama Filesi Fiyatları Nedir?

Bu filelerin fiyatları metrekare cinsinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle ürün fiyatı ölçülerine göre farklılık gösterir. Ölçü haricinde fiyatı belirleyen diğer özellikler arasında, filenin gölgeleme oranı ve talebe göre kenar uygulanması  durumlarını sayabiliriz.

Filexus File Sistemleri tüm file sistemlerinde yüksek kalite ve uygun fiyat avantajı sunar. Ayrıca her ihtiyaca ve her alana uygun üretim yapabilen son teknoloji baskı makinelerine sahiptir. Sizler de Filexus kalitesi ile tanışmak, ürün toplama filelerini incelemek için hemen anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.