Dekoratif Alanlar

Sera Filesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

sera-filesi-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Seracılık faaliyetleri ülkemizde oldukça yaygındır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında karşılaşılan yüksek sıcaklık ve gölge ihtiyacı seracılıkta file kullanımını önemli hale getirmiştir. Sera ürünlerinin kalitesini yüksek tutmak ve ürünlerin zarar görmesini engellemek için tercih edilen sera filesi hakkında biraz daha detaylı bilgi edinelim ve sera filesi alırken dikkat edilmesi gerekenlerin neler olduğuna birlikte göz atalım.

Sera Filesi Nedir?

Sera filesi, bitkiler ve ürünler için ideal gelişme ortamını oluşturan, istenmeyen veya olumsuz etki yaratabilecek güneş ışınlarını engelleyen, seralarda optimum iklimlendirmeyi sağlayarak kaliteli ürün ve mahsullerin yetişmesine olanak tanıyan bir gölgeleme filesi çeşididir.

Sera Filesi Kullanım Amaçları Nelerdir?

“Sera filesi nedir?” başlığı altında da belirttiğimiz üzere sera filesinin en önemli kullanım amacı, seralarda yetiştirilen ürün ve mahsullerin yüksek kalite standartlarına uygun şekilde olgunlaşmasına olanak tanıyan bir ortam yaratmaktır.

Bunu yaparken güneş ışınlarının zararlı etkileri nötralize edilir, ürünlere zarar verebilecek yüksek sıcaklık oranı düşürülür, kuşların ya da diğer canlı türlerinin ürünlere yaklaşması engellenir ve optimum iklimlendirme sayesinde istenilen kalitede ürünler yetiştirilir.

Ayrıca sera tülü ürün toplama örtüsü olarak da kullanılabilmektedir. Bu bağlamda özellikle zeytin filesi, fındık filesi ve hasat filesi olarak meyve toplanmasında ve kurutulmasında sıklıkla tercih edilir.

Sera Filesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sera üretiminin başarılı olması ve istenilen kalitede ürün elde edilebilmesi için tercih edilecek sera tülünün özelliklerine ayrıca dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz. İşte bu nedenle sera filesi seçerken göz önünde bulundurulması gereken bazı etkenleri sizin için aşağıda listeledik:

  • File seçilirken sera alanının özellikleri (Yetiştirilecek ürünün türü, yetiştirme özellikleri, seranın konumu, büyüklüğü, ne kadar güneş aldığı, dış etkenlere ne kadar maruz kaldığı, sıcaklık ortalaması vb.) göz önünde bulundurulmalı ve bu alana uygun olan file tipi seçilmelidir.
  • Serada yetiştirilecek ürün ya da ürünlerin özellikleri gölgeleme filesinin belirlenmesinde önemli bir etkendir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, serada domates yetiştireceğinizi varsayalım. Bu durumda seçeceğiniz filenin domates üretimini destekleyici özelliklere sahip olması gerekmektedir. Domatesin türüne göre gölgeleme sıklığı yüzde 40 ya da yüzde 55 olan file sistemlerinden birini tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ideal ortamı sağlayabilmek için sera tülünü belli bir yüksekliğe sabitlemeniz gerektiğini de bilmelisiniz.
  • Hava sirkülasyonunun kaliteli şekilde sağlanması yetiştirilecek ürünlerin sağlığı ve kalitesi açısından önemlidir. Bu nedenle gölgeleme sağlarken, ürünlerin maksimum düzeyde hava almasını da sağlayacak sera filesi tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Ürün özelliklerine göre iklim kontrolünün kolay olduğu, yüksekliği en az 4 metre olan sera tipini tercih edebilirsiniz.
  • Yetiştirilecek ürünün güneş ve ışık isteğine göre file sistemi tercih edilmelidir. Eğer ışık görmeden yetişmesi gereken bir ürününüz varsa, güneş ışınlarını ve ışığı neredeyse tamamen nötralize edebilen yüzde 95’lik file sistemlerini tercih edebilirsiniz.
  • Serada kullanılacak file modelinin yeterli su taşıma kapasitesine sahip olması da dikkat edilmesi gereken diğer hususlar arasındadır.
Koyu Yeşil

%40’lık Sera Filesi

6,00 / m2
✓ Sıcaklığı kontrol altında tutmak, güneşin zararlı etkilerini azaltmak ve gölgeleme için seralarda sıklıkla tercih edilir. ✓ Zeytin filesi, fındık filesi ve hasat filesi olarak meyve toplanmasında kullanılabilmektedir.
Koyu Yeşil

%40’lık Sera Filesi | Güçlendirilmiş Kenarlı

10,00 / m2
✓ Sıcaklığı kontrol altında tutmak, güneşin zararlı etkilerini azaltmak ve gölgeleme için seralarda sıklıkla tercih edilir. ✓ Zeytin filesi, fındık filesi ve hasat filesi olarak meyve toplanmasında kullanılabilmektedir.
Koyu Yeşil

%40’lık Sera Filesi | Premium Güçlendirilmiş Kenarlı

15,50 / m2
✓ Sıcaklığı kontrol altında tutmak, güneşin zararlı etkilerini azaltmak ve gölgeleme için seralarda sıklıkla tercih edilir. ✓ Zeytin filesi, fındık filesi ve hasat filesi olarak meyve toplanmasında kullanılabilmektedir.

Gölgeleme Oranına Göre Sera Filelerinin Özellikleri Nelerdir?

Sera fileleri gölgeleme oranlarına göre %40, %55, %75 ve %95’lik örme sıklığına sahiptir. Bu oranlara göre filenin özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz:

%40’lık Sera Filesi: Örme sıklığı orta derecelidir ve güneş ışınlarının ürünlere doğrudan etki etmesini engelleyerek yüzde 40 oranında filtreleme sağlar. Olumsuz hava koşullarına karşı koruma sağlar, kuş ve diğer canlı türlerinin ürünlerinize zarar vermesine engel olur.

%55’lik Sera Filesi: Örme sıklığı güneş ışınlarını ve ışığı yüzde 55’lik oranda filtreleme özelliğine sahiptir. Olumsuz hava koşullarına karşı koruma sağlar, kuş ve diğer canlı türlerinin ürünlerinize zarar vermesine engel olur.

%75’lik Sera Filesi: İçeriye yalnızca yüzde yüzde 25’lik bir ışık girmesine izin verir ve güneş ışınlarını büyük ölçüde filtreler. Gölgeleme oranı yüksek olduğu için sıcaklığı düşürmekte oldukça etkilidir. Şiddetli rüzgar, dolu ya da sağanak yağışta avantajlı kullanım sağlar. Örme sıklığı yüksek olsa da kaliteli bir hava sirkülasyonu sağlar.

%95’lik Sera Filesi: Yüzde 95 oranında gölgeleme oranına sahiptir ve güneş ışınlarını neredeyse tamamen filtreler. Rüzgar kesici, dolu önleyici, ışık engelleyici özellikleri ile oldukça avantajlı bir kullanım imkanı verir. Örme sıklığı çok yüksek olsa da kaliteli bir hava sirkülasyonu sağlar. Yüksek sıcaklıktaki alanlarda kullanılarak sıcaklığı düşürür ve optimum iklimlendirmeye imkan tanır.

Yeşil Sera Filesi Fiyatları Nedir?

Yeşil sera filesi fiyatları metrekare cinsinden hesaplanır. Bu nedenle ürün fiyatı ölçülerine göre farklılık göstermektedir. Ölçü haricinde fiyatı belirleyen diğer özellikler arasında, filenin gölgeleme oranı ve talebe göre ürüne kuşgözü ya da güçlendirilmiş kenar uygulanması gibi durumları sayabiliriz.

Tüm file sistemlerinde yüksek kalite ve uygun fiyat avantajı sunan Filexus File Sistemleri, her ihtiyaca ve her alana uygun üretim yapabilen son teknoloji baskı makinelerine sahiptir. Sizler de Filexus kalitesi ile tanışmak, sera filelerini incelemek ve diğer tüm ürünlere göz atmak için hemen anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.