Dekoratif Alanlar

Rüzgar Filesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

ruzgar-filesi-nedir-ozellikleri-nelerdir

Kullanım alanlarına göre en sık tercih edilen file sistemlerinden biri olan rüzgar filesi, pek çok yönden de farklı avantajlar sağlayan bir özelliğe sahiptir. İnşaat alanlarında, bahçelerde, seralarda, tarım alanlarında, hayvan barınaklarında, otoparklarda, kafelerde ve daha pek çok alanda görebileceğimiz bu file sistemi hakkında biraz daha detaylı bilgi edinelim ve “Rüzgar filesi nedir, özellikleri nelerdir?” sorularını yanıtlamaya başlayalım.

Rüzgar Filesi Nedir?

Rüzgar filesi, kullanıldığı alanlarda rüzgarın zararlı etkisini uzaklaştırmak için tercih edilen bir koruma filesidir. Üstelik sadece rüzgarı önlemek için değil, kullanım amacına göre gölgeleme sağlamak, dolu ve yağmur gibi şiddetli hava olaylarından bölgeyi, ürünleri ya da mamulleri korumak için de tercih edilebilmektedir.

Rüzgar Filesi Özellikleri Nelerdir?

Pek çok farklı alan ve amaç için tercih edilen rüzgar filesinin özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Rüzgar önleme filesi ya da rüzgar kesme tülü olarak da bilinen bu file sistemi rüzgarı etkili şekilde keserek, amacına uygun bir kullanım sağlar. Özellikle bahçelerde, teraslarda, villalarda, otoparklarda, spor alanlarında ve cafe, restaurant gibi alanlarda bu file sistemlerini sıklıkla görebiliriz.
 • Rüzgarın zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olarak, tarım alanlarında ürünlerin korunmasını sağlar.
 • Tarımsal alanlarda kullanıldığında optimum iklimlendirmeyi sağlamada etkilidir.
 • Bahçede kullanıldığında çit üzerine monte edilerek kullanılır. Bu da estetik bir görünüm oluşturmasını sağlar.
 • Kötü görüntüyü engelleyerek, düzenli ve şık bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.
 • Kullanım amacına göre gölgeleme oranlarını belirleyebilirsiniz. (%95, %75, %55, %40) Yüzde 95’lik bir orana sahip olan rüzgar filesi, rüzgarın etkisini minimuma indirirken, aynı zamanda görüntüyü de neredeyse tamamen kesecektir.
 • Hafif, güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle şiddetli rüzgarda zarar görmez.
 • Delikli örme yapısı sayesinde hava sirkülasyonu sağlar.
 • Dayanıklı yapısı sayesinde uzun ömürlü kullanıma sahiptir.
 • Tekrar kullanılabilir olduğu için ekonomiktir.
 • UV katkılı yapısı sayesinde güneşin zararlı etkilerine karşı maksimum dayanıklılık sağlar.
 • İstenilen boy ve ebatta üretilebilir. Tercihe göre kuşgözü ve güçlendirilmiş kenar uygulaması yapılabilmektedir.
Beyaz
Koyu Yeşil

%55’lik Gölgelik-Rüzgar Filesi

6,00 m2

✓ Park, oyun alanları, bahçe, restoran, konser alanı, plaj, havuz,otopark ve daha birçok alanda kullanılmaktadır.
✓ Rüzgar kesici özelliği ortam şartlarını düzenlemeye yardımcı olur.
✓ Dolu, kar filesi olarak ta kullanılabilmektedir.

Beyaz
Koyu Yeşil

%55’lik Gölgelik-Rüzgar Filesi | Güçlendirilmiş Kenarlı

9,50 m2
✓ Park, oyun alanları, bahçe, restoran, konser alanı, plaj, havuz,otopark ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. ✓ Rüzgar kesici özelliği ortam şartlarını düzenlemeye yardımcı olur. ✓ Dolu, kar filesi olarak ta kullanılabilmektedir.
Beyaz
Koyu Yeşil

%55’lik Gölgelik-Rüzgar Filesi | Premium Güçlendirilmiş Kenarlı

11,00 m2
✓ Park, oyun alanları, bahçe, restoran, konser alanı, plaj, havuz,otopark ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. ✓ Rüzgar kesici özelliği ortam şartlarını düzenlemeye yardımcı olur. ✓ Dolu, kar filesi olarak ta kullanılabilmektedir.

Baskılı Rüzgar Önleme Filesi Kullanım Amaçları Nelerdir?

File sistemleri baskılı ve baskısız olarak iki şekilde üretilmektedir. Baskısız fileler üzerinde herhangi bir yazı, resim ya da logo olmayan düz file sistemleridir, baskılı file sistemleri üzerinde yazı, logo, grafik, slogan ya da görsel olan file uygulamalarıdır.

Baskılı rüzgar filesi, düz file sistemlerinin sahip olduğu tüm özelliklere sahip olmanın yanı sıra ekstra avantajlara sahiptir. Bu avantajları ise kısaca şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Standart file sistemlerinden çok daha estetik bir görünüme sahiptir. Çevre düzenlemesinde ve kötü görüntülerin giderilmesinde kullanılabilir.
 • Kullanım amacına uygun olarak bir reklam aracına dönüştürülebilir. Firma sloganı, logosu ya da reklam kampanyası aracı olarak etkili bir dönüşüm aracıdır.

Rüzgar Filesi Fiyatları Nedir?

Rüzgar filesi fiyatları metrekare cinsinden hesaplanır. Bu nedenle ürün fiyatı tercih edeceğiniz ölçülere göre farklılık göstermektedir. Ölçü haricinde rüzgar ağı fiyatlarını belirleyen ve etkileyen diğer özellikler arasında, filenin baskılı olması, gölgeleme oranının sıklığı ve talebe göre ürüne güçlendirilmiş kenar ya da kuşgözü uygulanması gibi durumları da ekleyebiliriz. Tüm file sistemlerinde yüksek kalite ve uygun fiyat avantajı sunan Filexus File Sistemleri, her ihtiyaca ve her alana uygun üretim yapabilen son teknoloji baskı makinelerine sahiptir. Sizler de Filexus kalitesi ile tanışmak, rüzgar önleme ve koruma filelerini incelemek ve diğer tüm ürünlere göz atmak için hemen Anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.