Dekoratif Alanlar

Bahçe Filesi Kullanım Amaçları ve Özellikleri Nelerdir?

bahce-cit-filesi-kullanim-amaclari-ve-ozellikleri-nelerdir

Yüksek yoğunluklu polietilenden üretilen bahçe filesi, oldukça yaygın kullanılan file uygulamalarından biridir. Özellikle müstakil yapılarda, site çevresinde, sera ve tarlalarda ya da mahremiyet oluşturulması istenilen alanlarda kullanılabilir. Aynı zamanda güvenlik alanı oluşturmak için de çitlere sarılan bahçe fileleri tercih edilebilmektedir. İşte bahçe filesi hakkında bilmeniz gereken diğer detaylar:

Bahçe Filesi Nedir?

Bahçe ağı, bahçe tülü, çit filesi, gölgeleme filesi, rüzgar filesi, sera filesi, jüt file, çit örtüsü, gizleme filesi olarak da bilinen bahçe filesi, güvenlik oluşturulacak alanlarda, alan ayırmada, gölge sağlama ya da dekoratif şekilde kullanılabilen file sistemleridir.

Bahçe Filesi Kullanım Amaçları Nelerdir?

Müstakil ya da bahçeli evlerinizde, yazlığınızda, sitelerde, balkonlarda, teraslarda ve daha pek çok alanda kullanılabilen bahçe ağları, mahremiyet oluşturularak görüntüyü gizlemek, alan ayırmak, rüzgarı kesmek, tozu engellemek, estetik bir görünüm yakalamak ve güvenlik sağlamak amacıyla tercih edilebilmektedir.

Bahçe fileleri amacına uygun olarak, örme sıklığı ve gölgeleme oranlarına göre seçilebilir. Bu oranlar %95, %75, %55, %40’lık oranlardır. Eğer görüntüyü tamamen kesmek ve mahremiyet alanı oluşturmak istiyorsanız, %95’lik bahçe filelerini tercih edebilirsiniz. Yüksek dayanıklılığa sahip olan ancak örme sıklığı biraz daha az olan %75 ya da yüzde 55’lik file sistemleri de yaygın olarak tercih edilen file uygulamalarıdır.

Bulunduğunuz bölge rüzgarlı ya da tozlu bir bölge ise yine %95’lik fileler sizin için ideal seçenek olacaktır. Çünkü bu fileler gölgeme oranı nedeniyle kullanıldığı alanda hem rüzgarı hem de tozu yüksek oranda engellemektedir. Ayrıca bu filelere isteğe göre kuşgözü ve güçlendirilmiş kenar uygulaması yapılarak filenin çok daha dayanıklı ve güçlü olması da sağlanabilmektedir.

Bahçe Filesi Çeşitleri Nelerdir?

Bahçe çit fileleri, isteğinize ya da nerede kullanacağınıza bağlı olarak baskılı ya da baskısız şekilde üretilebilmektedir.

Düz / Baskısız Bahçe Filesi

Kullanım amacına uygun olarak isteğe bağlı şekilde güçlendirilmiş kenar ya da kuşgözü uygulaması yapılarak kullanılabilen baskısız file sistemleri, yüksek kaliteye ve dayanıklılığa sahip şekilde açık ve koyu yeşil, açık ve koyu bej, gümüş gri, mavi, beyaz ya da siyah gibi renklerde üretilebilir.

İçerisindeki UV katkısı sayesinde güneşin zararlı ışınlarına karşı güçlü bir yapıya sahiptir, yıpranmaz ve solma yapmaz. Ayrıca uzun ömürlü ve tekrar kullanılabilir olması nedeniyle de oldukça ekonomik bir üründür.

Beyaz
Koyu Yeşil

%55’lik Bahçe-Çit Filesi

6,00 m2

✓ Estetik bir görüntü sağlamanın yanında güvenlik sistemleri kapsamında etkili bir file sistemleri uygulamasıdır.
✓ Mahremiyet alanlarının çevrelenmesi, korunması, ayırılması, bölünmesi amaçlı kullanılabilir.

Beyaz
Koyu Yeşil

%55’lik Bahçe-Çit Filesi | Güçlendirilmiş Kenarlı

9,50 m2
✓ Estetik bir görüntü sağlamanın yanında güvenlik sistemleri kapsamında etkili bir file sistemleri uygulamasıdır. ✓ Mahremiyet alanlarının çevrelenmesi, korunması, ayırılması, bölünmesi amaçlı kullanılabilir.
Beyaz
Koyu Yeşil

%55’lik Bahçe-Çit Filesi | Premium Güçlendirilmiş Kenarlı

11,00 m2
✓ Estetik bir görüntü sağlamanın yanında güvenlik sistemleri kapsamında etkili bir file sistemleri uygulamasıdır. ✓ Mahremiyet alanlarının çevrelenmesi, korunması, ayırılması, bölünmesi amaçlı kullanılabilir.

Baskılı Bahçe Filesi

Baskılı fileler üzerinde yazının, logonun, grafiklerin, slogan ya da görsellerin olduğu file sistemleridir. Baskılı çit filesi, düz bahçe filesinin taşıdığı tüm özelliklere sahip olmanın yanı sıra, kullanıcısına ekstra avantajlar sunar. Bunlar;

 • Kullanıldığı alanda estetik bir görünüm sağlayarak, kötü görüntüyü engeller.
 • Çevreyi görsel bağlamda etkili şekilde düzenler ve temiz bir görünüm yakalanmasına yardımcı olur.
 • Reklam amaçlı kullanılabilir olduğu için pazarlama stratejilerinde önemli bir yer tutar.
Beyaz

%55’lik Bahçe-Çit Filesi | Baskılı

15,20 m2
✓1 m² baskılı file fiyatıdır(Baskı alanının, file alanın %50 sini geçmesi durumunda lütfen fiyat sorunuz) ✓ Satın alma işlemini tamamladıktan sonra görselinizi info@filexus.com adresine göndermeniz yeterli ✓ Satın aldığınız file ölçülerine uygun şekilde basılmaktadır ✓ Detaylı bilgi için ürün açıklamalarına bakabilirsiniz
Beyaz

%55’lik Bahçe-Çit Filesi | Baskılı | Güçlendirilmiş Kenarlı

19,00 m2
✓1 m² baskılı file fiyatıdır(Baskı alanının, file alanın %50 sini geçmesi durumunda lütfen fiyat sorunuz) ✓ Satın alma işlemini tamamladıktan sonra görselinizi info@filexus.com adresine göndermeniz yeterli ✓ Satın aldığınız file ölçülerine uygun şekilde basılmaktadır ✓ Detaylı bilgi için ürün açıklamalarına bakabilirsiniz
Beyaz

%55’lik Bahçe-Çit Filesi | Baskılı | Premium Güçlendirilmiş Kenarlı

20,00 m2
✓1 m² baskılı file fiyatıdır ✓ Satın alma işlemini tamamladıktan sonra görselinizi info@filexus.com adresine göndermeniz yeterli ✓ Satın aldığınız file ölçülerine uygun şekilde basılmaktadır ✓ Detaylı bilgi için ürün açıklamalarına bakabilirsiniz

Bahçe Filesi Özellikleri Nelerdir?

Kullanım alan ve amaçlarına göre pek çok avantaja sahip olan bahçe filesinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Güneş ışığını keser ve güneşin zararlı ışınlarının olumsuz durumlara sebebiyet vermesine engel olur.
 • Seralarda, tarlada ya da meyve bahçelerinde sıcaklığı dengelemek için yardımcı olur.
 • Kuş filesi olarak da kullanılabilen bahçe fileleri, tarımsal alanlarda istenmeyen canlı türlerinin ürünlere zarar vermesini engellemeye yardımcı olur.
 • Alan ayırmada, görüntüyü gizlemede, rüzgarı ve tozu kesmede oldukça etkili bir file sistemidir.
 • Kullanıldığı alanda kötü görüntüyü engelleyerek estetik bir görünüm yakalanmasına yardımcı olur.
 • Temiz ve düzenli bir görünüm sağlar.
 • Yüksek dayanıklılığa ve kaliteye sahiptir.
 • Delikli örme yapısı kaliteli hava sirkülasyonu sağlar.
 • Uzun ömürlüdür ve tekrar kullanım imkanına sahiptir. Bu bağlamda da oldukça ekonomiktir.

Aşırı rüzgarlı olan alanlarda rüzgarı kesmek için kullanacağınız filelere güçlendirilmiş kenar uygulaması ile belli aralıklarla yapılan kuşgözü işlemi yaptırabilirsiniz. Böylece hem çok daha dayanıklı hem de oldukça kullanışlı bir file sistemine sahip olursunuz.

Bahçe - Çit Filesi Fiyatları Nedir?

Bahçe çit filesi fiyatları metrekare cinsinden hesaplanmaktadır. Bu nedenle ürün fiyatı ölçülerine göre farklılık gösterir. Ölçü haricinde fiyatı belirleyen diğer özellikler arasında, filenin baskılı olması, gölgeleme oranı, güçlendirilmiş kenar ya da kuşgözü uygulaması gibi isteğe bağlı farklılık gösteren talepleri sıralayabiliriz.

Tüm file sistemlerinde yüksek kalite ve uygun fiyat avantajı sunan Filexus File Sistemleri, her ihtiyaca ve her alana uygun üretim yapabilen son teknoloji baskı makinelerine sahiptir. Sizler de Filexus kalitesi ile tanışmak, bahçe çit filelerini incelemek ve diğer tüm ürünlere göz atmak için hemen anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz